Medaliony - cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ludzie giną na wszelkie sposoby, wedle wszelkich kluczów, pod każdym pretekstem. Wydaje się, że nie żyją już wszyscy, że nie ma się przy czym upierać, nie ma przy czym obstawać. Tyle jest wszędzie tej śmierci. W podziemiach kaplic cmentarnych trumny stoją rzędami i oczekują niejako w ogonku na czas swego pogrzebu. Śmierć zwyczajna, osobista, wobec ogromu śmierci zbiorowej wydaje się czymś niewłaściwym. Ale rzeczą bardziej wstydliwą jest żyć. Nic z dawnego świata nie jest prawdziwe, nic nie zostało.
[Kobieta cmentarna]

Jednak ci - zbyt słabi i lękliwi - którzy nie mogli marzyć o ucieczce, rozumieli, że innym trzeba to ułatwić. Odchylali się, przywierali do siebie, unosili powalane nawozem stopy, by otworzyć drogę do wolności innym.
[Przy torze kolejowym]

Usłyszeli strzał i odwrócili się ze zgorszeniem. - Już mogli lepiej wezwać kogo, a nie tak. Jak tego psa.
[Przy torze kolejowym]

Ale dlaczego on do niej strzelił, to nie jest jasne - mówił opowiadający. - Tego nie mogę zrozumieć. Właśnie o nim można było myśleć, że mu jej żal... [Przy torze kolejowym]

Jak była akcja, to ja się zawsze schowałam. Siedziałam na strychu. Rozpostartymi palcami obu rąk przesłoniła swą twarz. I patrzyła chwilę jednym okiem przez szpary między palcami.
[Dwojra Zielona]

Pani powiem: ja chciałam żyć. Nie wiem, bo nie miałam męża ani rodziny, ani nikogo, i chciałam żyć. Oka nie miałam, byłam głodna i chłodna - i chciałam żyć. Dlaczego? To pani powiem: po to, żeby powiedzieć wszystko tak, jak pani teraz mówię. Niech świat o tym wie, co oni robili. Myślałam, że będę żyła tylko ja jedna. Myślałam, że nie będzie na świecie ani jednego Żyda.
[Dwojra Zielona]

A ja nie miałam pieniędzy. To sama wyrwałam sobie złote zęby. Czy wyrwałam sznurkiem? Nie. Tylko przez kilka dni ruszałam, ruszałam. Jak się dobrze ruszał, to już łatwo dał się wyrwać. Sam wyszedł. Za jeden ząb dostałam osiemdziesiąt albo osiemdziesiąt pięć złotych. I kupiłam sobie dosyć chleba.
[Dwojra Zielona]

Nie bałam się. Wiedziałam, że umrę, więc się nie bałam. O sobie może powiedzieć to, że się zawsze modliła, gdy ją bili. Modliła się, żeby nie czuć nienawiści. Nic więcej.
[Wiza]

Tego dnia właśnie Greczynki śpiewały hymn narodowy. Nie po grecku. One śpiewały po hebrajsku żydowski hymn... śpiewały w tym słońcu bardzo pięknie, głośno i mocno, jakby były zdrowe. To nie była fizyczna siła, proszę pani, bo przecież one właśnie były najsłabsze. To była siła tęsknoty i pragnienia. Na drugi dzień była selekcja. Przyszłam na wizę i wiza była pusta.
[Wiza]

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Narracja i język „Medalionów”
2  Wiza - streszczenie
3  Artyzm „Medalionów” Zofii NałkowskiejKomentarze
artykuł / utwór: Medaliony - cytaty


 • Agnieszko, proszę Cię, czytaj ze zrozumieniem. Ani zapewne chodziło o strony INTERNETOWE i fałszywe/nieprawdziwe rzeczy zamieszczane na nich dotyczące fabuły.
  Mateusz ()

 • Nałkowska się myli, mówiąc "ludzie ludziom ..." Używa przestarzałej definicji człowieka, nie ma pojęcia o przemocy strukturalnej, nie ma pojęcia o psychologii społecznej. "Ludzie ludziom" jest pustym frazesem. Człowiek to przede wszystkim istota społeczna, masowa.
  wiesiek (jarmu {at} interia.pl)

 • to 0kropne do czego zdolny jest człowiek wobec drugiego człowieka...a jednak "ludzie ludzie zgotowali ten los" jeśli macie na tyle odwagi to przeczytajcie tą książke. nie martwcie sie jest cienka.polecam tym którzy chcą dowiedzieć sie do czego jest zdolny człowiek
  Ania ()

 • kiedy zaczynałam czytać tę książkę jadlam jabłko... chyba wszyscy domyślają się co nastąpiło później... też interesuję się tym tematem od ponad 10 lat... a mam teraz 19... przeczytajcie "cieniom Treblinki" Ryszarda Czarkowskiego... my mamy trudności z przeczytaniem tych wszystkich ksiązek... pomyślcie o tych którzy to przeżywali...
  szym (ages89vp.pl)

 • do Ani" falszywe fakty? a skad ty to wiesz? zylas w tamtych czasach? jakbys nie wiedziala Medaliony sa to prawdziwe historie, Zofia Nalkowska byla w komisji ktora badala ogrom krzywd hitlerowskich, wszystkie te opowiadania sa PRAWDZIWE dlatego tak przerazaja...
  agnieszka ()

 • pierwsza strona na ktorej mozna znalezc cos sensownego...powaznie.reszta stron albo podaje falszywe nazwy albo falszywe fakty,az sie ich czytac dalej nie chce.stronka bardzo rzetelnie zrobiona.ocena:6:)
  Ania ()

 • Super stronka, super opracowania , zawsze uczyłem się z materiałów na tej stronie a teraz materiały zawarte na tej stronie pomogą mi w przygotowaniu pracy maturalnej
  Kamil ()

 • czytalam...wogole interesuje mnie ten temat: zaglady calej ludzkosci..bo tak naprawde wszyscy ucierpieli. nalkowska bardzo dobrze to zobrazowala-porazajaco ale dobrze..
  asiaczek (asiaczek101 {at} wp.pl)

 • Cytat "ludzie ludziom zgotowali ten los" rzeczywiście oddaje to co jest w tych opowiadaniach. Rzeczywiście ludzie są do wszystkiego zdolni, aby osiągnoć swój cel, nawet po trupach. Przykre stwierdzenie, ale tak właśnie jest. Jeśli przeczytacie to zrozumiecie.
  Ula (ula143 {at} vp.pl)

Tagi: