Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dorośli i dzieci w Oświęcimiu
Tereny Polski stały się w okresie wojny miejscem masowych zbrodni. Wiadomościom o kolejnych odkryciach towarzyszy nieustanne zdziwienie, że w wyniku doskonale zorganizowanej machiny państwowej zgładzono miliony ludzkich istnień. Każdego dnia odkrywane są nowe miejsca zbrodni, wiedza o tragedii minionych lat jest systematycznie uzupełniana i poszerzana. Faszyzm uczynił z ludzi materiał przemysłowy, odbywała się produkcja mydła z ludzkiego tłuszczu, materacy z włosów, pergaminu z ludzkiej skóry. Człowiek został podporządkowany ekonomii państwa, które czerpało zyski z ludzkiego cierpienia i śmierci. Lata okupacji przetrwali ci, którzy na to wcale nie liczyli. Są wśród nich naukowcy, lekarze, politycy, którzy przynosili chlubę swoim narodom. Przetrwali również ci, którzy mordowali i byli oprawcami, o których okrucieństwie opowiadają ich ofiary. Byli to ludzie świadomi swoich czynów i ponoszący za nie całkowitą odpowiedzialność. Brutalna rzeczywistość drugiej wojny światowej przygotowywała na śmierć także dzieci. Mali jeńcy obozu w Oświęcimiu wiedzieli, że muszą umrzeć. Do uduszenia w komorach gazowych wybierano najmniejsze, które nie mogły pracować. Selekcja odbywała się w ten sposób, że dzieci musiały przechodzić pod metalowym prętem, zawieszonym na wysokości jednego metra i dwudziestu centymetrów. Świadome śmierci, stawały na palcach, by w ten sposób uzyskać życie. Dzieci, przeznaczone na uduszenie, przetrzymywano w zamknięciu. One również były świadome, tego, co ich czeka, uciekały, krzycząc, że nie chcą do gazu. Pewnego dnia doktor Epstein, przechodząc między blokami, zobaczył dwoje dzieci, które przesuwały patyczki po piasku. Na pytanie mężczyzny, co robią, odpowiedziały, że bawią się w palenie Żydów.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Wiza - streszczenie
2  Krytyka literacka o „Medalionach”
3  Cechy kompozycji „Medalionów” Zofii NałkowskiejKomentarze: Medaliony - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-17 22:59:39

to dzięki takim ludziom jak Nałkowska znamy te historie i możemy się im przyglądać. Dokładnie - warto przeczytać Campo di Fiori, to że Niemcy zabijali to jest niepodwarzalne, ale to że Polacy pozwalali na te morderstwa, nie tylko byli obojętni ale wielokroć sami wydawali Żydów to też fakty. Mamy w swojej historii bohaterów, ale także złych ludzi. Nie zapominajmy o tym.


2018-12-16 20:12:34

Streszczenie " Medalionów " umieszczone na tej stronie jest naprawde świetne,ale namawiam wszystkich do przeczytania całej książki,bo naprawde WARTO!!!!!!!!!!!!!!!


2018-12-16 18:30:01

Jakie "polskie obozy śmierci"? to absurd.. To były niemieckie obozy tylko na terenie Polski. Nałkowska napisała to po to, aby inne pokolenia miały świadomośc tego jaki "los zgotowali ludzie ludziom" Straszne to jest.. naprawdę..


2018-12-16 15:01:36

"Pewnego ranka doktor Epstein z Pragi, zapytał dwoje dzieci bawiących się między blokami obozu w Oświęcimiu: Co tu robicie, dzieci? Usłyszał odpowiedź: My się bawimy w palenie Żydów" Moim zdaniem to jest chore.. ze dzieci byly tak wychowane..


2018-12-15 21:10:10

streszcze jest wzorowe...czytalam ksiazke tysiac razy i znajac ja na pamiec twierdze ze przeczytanie tej pracy jest idealnym przygotowaniem do omawiania lektury dla osob nie lubiacych czytac ksiazek...brawo:)
Streszczenia książek
Tagi: