Medaliony - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Profesor Spanner

W pewien majowy dzień członkowie Głównej Komisji Badań Zbrodni Niemieckich wędrują w towarzystwie dwóch niemieckich profesorów, znajomych Spannera, po terenie Instytutu Anatomicznego. Przebywają w tych miejscach po raz drugi i są przygotowani na to, co widzieli już wcześniej. Najpierw wchodzą do piwnicy, w której w kilku ogromnych kadziach leżą ciała, zachowane w doskonałym stanie. W innym basenie złożone zostały odcięte głowy. Następnie udają się do niewielkiego budynku z czerwonej cegły, w którym na palenisku stoi kocioł, przeznaczony do gotowania ludzkich torsów, odartych ze skóry. W oszklonej szafce, na półkach leżą wygotowane czaszki i kości, a w skrzyni – spreparowane płaty ludzkiej skóry. Widzą również piec, w którym palono odpadki i kości. Na stole leżą kawałki białego mydła i foremki.

Jako pierwszy przesłuchiwany jest młody mężczyzna, pracujący jako preparator u profesora Spannera. Jego relacja przybliża sylwetkę naukowca, który pisał książkę o anatomii i w czasie wojny – od 1943 roku – zajmował się produkcją mydła wyrabianego z ludzkiego tłuszczu. Przesłuchiwany opowiada o procesie produkcji, zdobywaniu ludzkich ciał z więzień i szpitali dla obłąkanych. Nie wie, gdzie obecnie przebywa Spanner, który w styczniu 1945 roku opuścił Instytut. Na ścianie pomieszczenia wisi „recept”, przywieziony ze wsi przez jedną z asystentek. Nie wie również, co profesor robił z gotowym mydłem. Przypuszcza, że profesor nie kazał mówić, o tym, co robili, ponieważ „cywilni” mogli się dowiedzieć i wywołać niepotrzebne zamieszanie. Jest nieświadomy tego, że produkcja mydła z ludzkiego tłuszczu była przestępstwem. Przyznaje, że sam używał tego mydła, choć początkowo się brzydził, lecz dobrze się pieniło i służyło do prania. Na koniec dodaje, że „w Niemczech, można powiedzieć, ludzie umieją coś zrobić - z niczego...”

Po południu przesłuchiwani są koledzy profesora Spannera. Obaj są lekarzami i twierdzą, że nie wiedzieli nic o produkcji mydła z ludzkiego tłuszczu. Obaj zgodnie przypuszczają, że Spanner mógł być do tego zdolny. Wysoki lekarz uzasadnia postępowanie Spannera rozkazem, jaki mógł otrzymać i który wykonywał, ponieważ był „karnym członkiem partii”. Jego towarzysz jest przekonany, że postępowanie naukowca wynikało ze względu na stan ekonomiczny Niemiec, które wówczas przeżywały „wielki brak tłuszczów”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przy torze kolejowym - streszczenie
2  Geneza „Medalionów” Zofii Nałkowskiej
3  Problematyka „Medalionów”Komentarze: Medaliony - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-25 22:17:26

Strona bardzo fajna tak dalej trzymać, tylko jedynie wkurza mnie wasza obojętnośc wsród ważnych spraw. Mianowicie "legły przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci" - jakich POLSKICH pytam sie.. to były NIEMIECKIE OBOZY SMIERCI I NIE W OśWIęCIMIU ALE W AUSCHWITZ !!!!!!


2018-09-25 17:10:19

nie dawno obalono owe informacje jakoby ta produkcja była tylko na próbę, znaleziono inne dokumenty potwierdzające istnienie fabryki mydła m.in.w Gdańsku. Nałkowska podaje PRAWDZIWE fakty. Masz nie świerze informacje XYZ!!


2018-09-24 22:22:20

zajefajne streszczenie poprostu rewelka przeczytalem tu te medaliony wczoraj a dzis je juz zaliczylem to jest najlepsze streszczenie jakie czytalem rewelacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! polecam wszystkim


2018-09-24 19:01:30

"miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci???" Jaki Polak mógł napisać "polskie obozy śmierci", wielu Polaków pracowało dla Niemców, ale to nie Polacy założyli obozy, a Niemcy, to nie Polacy zabijali i wydawali rozkaz zabijania, a hitlerowcy. Proszę o zmianę tych słów.


2018-09-24 16:20:17

WLASNIE ZACZYNAM CZYTAC SCIAGI MEDALIONOW I NAWET MI TO WYCHODZI BO NIE LUBIE CZYTAC LEKTUR NAWET NIE MAM KIEDY A CZYATNIE STRESZCZENIA TO SZYBKA SPRAWA UWIERZCIE!!!!
Streszczenia książek
Tagi: