Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów”

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to pierwsze słowa, które czyta odbiorca, zasiadając do „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Motto zbioru opowiadań pochodzi z „Dzienników czasów wojny”, gdzie pod datą 28 lipca 1944 roku zostało zapisane w nieco odmiennej formie: „Ludzie ludziom gotują ten los”. W „Medalionach” zdanie to zostało użyte w czasie przeszłym, podkreślając aspekt nieodwracalnego dokonania – oto czas wojny minął i stał się zamkniętą rzeczywistością.
W tym krótkim stwierdzeniu została zamknięta prawda o latach okrucieństwa i barbarzyństwa, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ludzie. To właśnie ludzie, należący do faszystowskiego systemu, świadomie i celowo zamordowali miliony ludzi nie należących do rasy aryjskiej. To ludzie, a nie niszczycielskie siły przyrody, przyczynili się do tragedii, która nawet z perspektywy minionych lat wydaje się być trudna do ogarnięcia ludzką wyobraźnią i jeszcze trudniejsza do zrozumienia. Ludzka pasja niszczenia, zabijana, przetwarzania ciała ludzkiego na surowiec eksploatacyjny, przerosła wszystko, a winni muszą być postawieni w stan oskarżenia. Miliony ludzkich, niewinnych istnień poniosły straszliwą śmierć w wyniku przemyślanego działania innych ludzi, którzy służyli systemowi i dobro państwa stawiali jako wartość najwyższą. Nałkowska w tym krótkim, lecz niezwykle wymownym zdaniu, zamyka całą grozę tamtych dni, dopisuje swój odautorski komentarz do całego cyklu – komentarz przerażający i prawdziwy. Motto „Medalionów” pojawia się w tekście ostatniego opowiadania cyklu: „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”:

„Tak zamyślona i zrealizowana impreza była dziełem ludzi. Oni byli jej wykonawcami i jej przedmiotem. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Jacyż byli ci ludzie?”.Drugim mottem, jakie w pełni oddaje zamysł twórczy autorki „Medalionów”, mogą być słowa Dwojry Zielonej, która przeżyła okupację, aby opowiedzieć o swych tragicznych doświadczeniach, które były zarazem doświadczeniami tysięcy innych ludzi: „Niech świat o tym wie, co oni robili”. Potrzeba przekazania prawdy o latach wojny, bestialstwa i masowości śmierci stanowi jedno z głównych przesłań cyklu Zofii Nałkowskiej.

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów” • „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów” - ewelina (iwona11.97.98 {at} o2.pl)
  napisz wypracowanie w formie rozprawki ludzie ludziom zgotowali ten los" uzasadnij słuszność tezy w naiązaniu do omawianych utworów ( Kamienie na szaniec Ikar ) + jeden przykład z filmu + pamiętnik z powstania Warszawskiego prosze pomóżcie : )


 • „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów” - Krystian (krystian.padera {at} gmail.com)
  Dlaczego ciągle piszecie system faszystowski, skoro to są zbrodnie nazistowskie, a jedno z drugim ma tyle wspólnego co noc z dniem. Nazizm to ideologia lewicowa - narodowy SOCJALIZM, zaś faszyzm, występujący tylko we Włoszech to ideologia czysto, ekstremalnie (bo skrajność to nie jest, to jest jakaś ultraskrajność) prawicowa.


 • „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów” - Sylwia (sylwusia16112 {at} interia.pl)
  Interpretacja tego motta jest świetnie opisana. Przedstawia wszystkie fakty, których szukałam lecz nie znalazłam w innych źródłach. Bardzo dziękuję za pomoc. ;)


 • „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – interpretacja motta „Medalionów” - Ela (elabiala17 {at} wp.pl)
  Te krótkie zdanie oddaje treść temu co działo się w tamtym okresie. Ludzie byli bezwzględni. Nie rozumiem jak ludzi można traktować w taki sposób.i traktować ich jako podludzi.
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Medaliony - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies